Jaunuomenės stovyklos „Išminčių keliais” apžvalga

APŽVALGA
Socialinės veiklos asociacijos
„Šviesos kampelis“
GYVYBIŠKAI SVARBIOS STOVYKLOS SU PALAPINĖMIS
„IŠMINČIŲ KELIAIS“
VAIKAMS IR JAUNIMUI (7 m. – 16 m.)

Džiaugiamės 2013 m. jau įvykusia jaunuomenės stovykla. Esame įsitikinę, kad tai prasmingai praleistas laikas ne tik vaikams, bet ir mums vadovams, savanoriams. Teko išgyventi daug įdomių situacijų taikant mokymą pačiu gyvenimu per kūrybišką bendradarbiavimą be konkurencinių žaidimų. Vaikus supažindinome, kad konkurenciją skatinančios metodikos nuolat verčia vienus prieš kitus kovoti dėl pažymių, dėmesio, draugų priėmimo, net asmeninės pažangos, supažindinome, kas vyksta su žmogumi, kada jis patenka į konkurencinę aplinką, kaip tai žaloja žmogų kaip asmenybę, kiek kyla įtampos ir streso. Tokius aplinkos požymius holistinės krypties įvairių sričių specialistai įvardina kaip nuodijančias augimo ir vystymosi sąlygas vaikams, kuriose jiems ypatingai sunku yra išsaugoti tai, kas svarbiausia: savo svajones, savo gyvenimo prasmės suvokimą, savo gyvenimo krypties paieškas, norą suartėti su vienu ar kitu žmogumi tiesoje, poreikį kurti teigiamus ilgalaikius tikslus.
Siūlėme stovykloje visas ir vaikų pasiūlytas veiklas orientuoti į socialumą, subsidarumą į pagalbą vienas kitam ir uždavinių kėlimą kiekvienam asmeniškai sau ir siekėme kolektyvinės pažangos. Atsiskleidė vaikų kūrybiškumas perkūriant žaidimo taisykles, kad žaidimas taptų nekonkurencinis. Užsiėmimai kūrė pilnavertį santykį ir žmogų. Formavo gerą charakterį, įtvirtino amžinąsias žmogiškąsias vertybes. Jaunuomenė buvo mokoma išreikšti savo jausmus, praktikuoti pagarbaus bendravimo technikas, karštai diskutuoti ir susitarti. Stengėmės pastebėti kiekvieno vaiko savitumus, grožį, pasireiškiančias silpnybes atsukti į teigiamus bruožus. Kiekvienas vaikas išsivežė vis skirtingą nominaciją už draugiškumą, už jautrumą, už teisingumą, už linksmumą ir t. t. Kiekvienam vaikui padovanojome aprašą apie jį patį, kokį mes jį pamatėme, kokios jo asmeninės savybės atsiskleidė stovyklos metu.

Iš išklausytų stovyklos metu vaikų pasidalinimų, galime daryti išvadą, jog valstybinės ugdymo įstaigos kupinos prievartos ir begalinio spaudimo, vaikai atjungti nuo savo pojūčių, ima bijoti savo jausmų, nesuvokia aukščiausių vertybių svarbos ir nuolat ieško savo gyvenimo kely įkvepiančių, padrąsinančių, išklausančių lyderių.
Visi kartu sugebėjome sukurti pagarba pulsuojančius santykius. Buvo įvairaus amžiaus nuo 7 metų iki 15 metų, 14 vaikų. Stovyklos bendruomenė priminė daugiavaikės tvarios šeimos santykius. Vaikai mokė vieni kitus, pasitarnavo vieni kitiems, žaidė vieni su kitais, globojo, mokėsi suprasti vieni kitus ir priimti tokius, kokie jie yra. Šiandien daugelyje ugdymo įstaigų vaikai sugraduojami pagal amžių ir po to jie nesupranta kitų amžiaus grupių savitumų, poreikių. Veši tuomet individualumas. Stovykloje kiekvienas vaikas turėjo galimybę pasilygiuoti ir prie didesnio ir žaismingai susitarti su mažesniu. Gerai sekėsi visiems kartu sutarti, pasitarnauti ir mokytis.
Per bendradarbiavimą žaidimuose ir iššūkiuose padėjome atrasti kiekvienam , kas „Aš“, ir ką tas „Aš“ turi bendro su aplinka ir aplinkiniais. O visus įtraukiančios diskusijos padėjo susimąstyti kiekvienam apie savo poreikius, vertybes, unikalumą.
Stovyklos programos kūrime dalyvavo patys vaikai, jaunuoliai. Ėjome į naktinį žygį, ieškojome lobio, maudėmės lauko pirtyje, patys ieškojome malkų vakariniam laužui, patys gaminomės maistą ant laužo, darėm rytinę mankštą, atlikome Šviesos meditaciją, kūrėme iš smėlio ir dalyvavome daugelyje kitų veiklų. Gyvenome ir mokėmės kartu. Buvo originalu, nepakartojama.

Komentarai:

Nuostabi, geresnė nei kitose buvau stovyklose. Čia niekada nenuobodu.
Paulius

Įdomi stovykla, be konkurencijos. Čia ugdomas savarankiškumas, gali plauti indus, prižiūrėti laužą, ruošti malkas.
Rugilė

Gera stovykla, geras kolektyvas, galima daug ką patirti, galima ieškoti lobių.
Beata

Gera stovykla.
Vaida

Daug žaidimų, gali maudytis kiek nori, ko nenori gali nedaryti.
Laurynas

Patiko, nes visi žaidimai be konkurencijos.
Simona

Draugiška aplinka, iš karto atrodo, kad visus pažintum daug metų.
Beatričė

Nepatiko, nes nebuvo žaidimų, kad būtų laimėtojai ir pralaimėtojai.
Darius

Labiausiai patiko miegoti palapinėje ir žaidimai.
Titas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *