Mokslininkai tėvams: leiskite vaikams žaisti be priežiūros
[…] Šiandien vaikai – atleiskite už išsireiškimą – turi daugiau psichinės sveikatos problemų nei bet kada anksčiau, ir daugelis jų kyla iš streso.
Bet kaip sumažinti vaikų stresą? Kokios yra jo priežastys? Deja priežastys nėra visiškai aiškios.
Tai ne vien ilgėjantis laiko tarpas, kurį vaikai praleidžia prie mobiliųjų telefonų ir kompiuterių. Tiesą sakant, problema gali rastis dėl to kaip vaikai leidžia laiką, kuomet jie nesėdi prie kompiuterio. Visokie saugūs žaidimai ir visuomet vaikus sergintys suaugusieji galbūt daro daugiau žalos už išmaniųjų ekranus. Bent jau kai kurių mokslininkų nuomone.
Visi žinome, kad laikas, praleistas bėgiojant gryname ore – naudingas visiems, ne tik vaikams. Judesys pakilus nuo kėdės, gerina viską nuo miego ciklų iki kritinio mąstymo. […] Toks aktyvus poilsis būtinas ir vaiko psichinei sveikatai.
Tačiau čia slypi vienas paradoksas: šiek tiek laiko lauke nepagerins vaikų psichinės būsenos – bent jau tol, kol vaikas tą laiką praleis prižiūrimas suaugusiųjų. Neseniai pasirodęs žurnalo Psychology Today straipsnis parodo, kad norint vaiką užauginti sveiku žmogumi jam būtina leisti patirti nepriklausomybę, nuotykius, riziką ir savikontrolės jausmą, kurį vaikai gauna laisvo, suaugusiųjų neprižiūrimo žaidimo, metu. Kaip tik tokio laisvo žaidimo, sakoma tyrime, labai trūksta vis didesniam skaičiui nelaimingų vaikų.
Pasvarstykime minutėlę apie „saugią“ žaidimų aikštelę: vietą, kuri iš aplinkos pašalina visą riziką. Taip, mažiau vaikų susižeis. Taip, mažiau tėvų nerimaus. Bet galbūt visa tai daugiau skirta padėti tėvams, o ne vaikams?
Be abejo, sėdėjimas prieš ekranus gali sukelti įvairių problemų, tačiau, didžiumą vaikų psichikos sutrikimų, atrodo, sukelia tai, kad suaugusieji trukdo vaikams pakilti, laisvai kurti ir, taip, kartais padaryti kvailysčių bei išmokti su jomis susidoroti.
https://y-news.lt/netrukdykite-vaikams-lengvai-susizeisti/?fbclid=IwAR2QcJIg7ChSVANAQ5qwfWqbgZD4pIPqj8sS8DFjHqGEuPKTghJypKa0OgU