Kitoks požiūris apie išsilavinimą ir gyvenimo vertybes: „Jei manote, kad matematika, fizika, k
(Filosofijos katedros vedėjo kalba, įteikiant diplomus bakalaurams ir magistrantams). Diplomuotas žmogus dažnai tapatinamas su išsilavinusiu. Bet: išsilavinimas nėra kažkas, kas išmokta. Kaip mandagumas: jeigu jūsų mandagumas išmoktas – jūs būtinai susimausite.
Bus situacija, kurioje jūs liksite tik mandagus, o toje situacijoje reikėjo būti ne mandagiu, o žmogišku. Arba ryžtingu. Arba – parodyti ne mandagumą, o užjausti, priglausti. Ne mandagiai pabučiuoti orą – vos prisiliečiant skruostais, o apsikabinti ir pajusti to žmogaus šilumą ir širdį. Mandagumas gali būti įžeidžiantis, kvailas, pasipūtėliškas, žiaurus, nežmogiškas.
Lygiai taip ir išsilavinimas – jis gali būti tiesiog beviltiškas – tiesiog kažkoks gyvūniškas. Ir kodėl kai kurie žmonės yra tokie panašūs į gerai dresiruotas papūgas, pašto balandžius, cirko pudelius arba nušiurusius zoologijos sodo liūtus? Jie yra išugdyti, o gal net ir išlavinti.
Jie taip gražiai loja, moka skaičiuoti, gali atnešti pagalį arba įmesti kamuolį, bet kai jie šoka – jie tokie panašūs į meškas, nežinia kodėl išmokytas šokti. Kai kurie iš jų yra netgi išmokyti – kaip užsidirbti pinigų arba kaip įsigyti draugų. Kai toks – išmokęs susidraugauti – prieina prie jūsų ir pradeda kažką kalbėti savo išmokta kūno kalba – jums kažkodėl pasidaro bloga ir norisi vemti.
Jeigu jūs išmokote tik tai, ką išmokote, arba dar blogiau, jeigu mokydamiesi jūs išmokote tik išmokti – jums galas.
Taip ir praleisite likusį gyvenimą besimokydami – apie viską, ką tik norite – apie augalus, kosmosą, galaktikas ir hamburgerius. Tik ne apie save. Nes kažkas jums pasakė, kad visi kiti dalykai yra svarbesni už jus pačius.
Kažkas jus žiauriai apgavo, nes įtikino, kad apie save galėsite pagalvoti vėliau, paskui, kai išmoksite apie žvaigždes ir iškalsite formules ir apibrėžimus. Tas kažkas nepasakė, kad kai mokotės fizikos ir matematikos – tai tie mokslai kalba apie jus. Kad ekonomika, filosofija, psichologija ir logika – tai mokslai apie žmogų.
Jeigu manėte, kad reikia mokytis apie pingvinus tik todėl, kad sužinotumėt kažką svarbaus apie pingvinus, tai atėję į egzaminą – nustebsite, kad mokėtės apie pingvinus, o sužinojote – apie save.
Pavyzdžiui, kad – atmintis ne ta, kad neturite vaizduotės, kad tik dabar supratote, jog nesupratote. Kad nemokate nieko paaiškinti. Kad – kaip visada – nesuprantate, kaip tas kitas gali nesuprasti – tokių savaime suprantamų dalykų. Kodėl niekas jums nepasakė, kad pirmiausia reikėjo išmokti – ko nereikia mokytis.
Visas straipsnis: http://m.technologijos.lt/cat/1/article/S-55862